[PL] Hello World

Motywacją do powstania tego bloga był start w konkursie Macieja Aniserowicza "Daj się poznać". Będę opisywał tutaj moje zmagania z projektem DotBeer, który powstał w maju 2008 roku. Ostatnia wersja została wydana na początku grudnia zeszłego roku i została pobrana do dzisiaj ponad 3 tysiące razy. Dzięki udziale w konkursie zwiększą się szanse na powstanie nowej wersji, której to wydanie ciągle odwlekałem w czasie. Jeśli ktoś chciałby pogrzebać przy źródłach to są one opublikowane na stronie projektu.

A czym w ogóle jest ten projekt? DotBeer jest programem przeznaczonym dla graczy Doty (DotA – Defense of the Ancients). DotA jest modyfikacją do gry Warcraft 3 stworzoną przez firmę Blizzard. W grze dostępnych jest około 100 bohaterów oraz tyle samo przedmiotów do kupienia. W rozgrywce biorą udział dwie drużyny po 5 osób. Celem gry jest zniszczenie bazy przeciwnika. Kluczem do zwycięstwa jest gra drużynowa. W pojedynkę nie zdziałamy zbyt dużo. W ataku na bazę przeciwnika biorą także udział jednostki z naszej bazy. Tych jednostek jednak nie można kontrolować. Gracz ma jedynie kontrolę nad swoim bohaterem. To tak w wielkim skrócie odnośnie samej gry.

Wracając do projektu DotBeer. Program zawiera tzw. "buildy" na temat każdego (ok, nie każdego, od ostatniej wersji trochę się zmieniło ;)) bohatera jaki jest dostępny w grze. Taki build zawiera informacje na temat przedmiotów jakie bohater powinien kupić. Dostępna jest również lista z umiejętnościami jakich należy nauczyć naszego bohatera. Poniżej znajduje się zrzut ekranu głównego okna programu dla zobrazowania przedstawionych faktów:

Main Window

Po co w ogóle ten program? DotBeer jest przeznaczony głównie dla nowych graczy oraz dla graczy z wieczną sklerozą (czyli dla mnie ;)). Dzięki temu programowi gracz jest w stanie w bardzo krótkim czasie (alt+tab podczas gry) sprawdzić jakie przedmioty powinien kupić dla danego bohatera. Nowi gracze albo gracze niedoświadczeni w grze danym bohaterem zwykle nie wiedzą jakie przedmioty należy kupić. A przedmioty w grze to sprawa kluczowa. Od nich zależy czy wykorzystamy w pełni potencjał bohatera, którym przyszło nam kierować. O programie DotBeer można myśleć więc w kategorii encyklopedii.

Ważniejsze funkcjonalności jakie są obecnie zaimplementowane:

  • wyświetlanie buildów, ich edycja oraz dodawanie nowych buildów,
  • zarządzanie listą (dodawanie, kasowanie, edytowanie) przedmiotów, sprzedawców, bohaterów, tawern,
  • drukowanie buildów,
  • automatyczne aktualizacje programu,
  • kopiowanie informacji z builda do schowka w postaci tekstowej.

Zapraszam do zapoznania się z obecną wersją programu DotBeer oraz do zagrania w Dotę 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *