[PL] Entity Framework i SQLite

Promuj

Obecnie do składowania danych wykorzystuję pliki XML. Generyczna klasa abstrakcyjna AbstractDataAccess zajmuje się serializacją i deserializacją odpowiednich danych. Postanowiłem jednak wykorzystać Entity Framework w połączeniu z SQLite do składowania danych. Głównie dlatego, że wolę skorzystać z gotowego mechanizmu zapisu/odczytu niż dalej rozwijać coś własnego. Z Entity Framework miałem już do czynienia podczas pracy inżynierskiej. Użyłem wtedy pierwszej wersji EF, a teraz chciałbym zobaczyć jak wygląda w praktyce wersja 4.0.

W celu połączenia EF i SQLite będziemy potrzebować odpowiedniego providera. Ja wykorzystałem System.Data.SQLite, który jest providerem EF o otwartym kodzie źródłowym. Wystarczy pobrać instalator, a następnie oczywiście zainstalować. Po instalacji będziemy mogli połączyć się z naszą bazą SQLite przy pomocy Visual Studio:

Wystarczy przejść do okna “Server Explorer” i dodać odpowiednie połączenie do bazy danych. Proces dodawania połączenia jest bardzo intuicyjny. Dla użytkowników Firefoxa polecam instalacje dodatku SQLite Manager. Dodatek daje większe możliwości zarządzania SQLite niż Visual Studio. SQLite Manager jest też moim zdaniem wygodniejszy w użyciu.

Wygenerowany model EF na podstawie bazy danych DotBeer’a przedstawia się następująco:

Na pewno podczas dalszego rozwoju projektu, model i jak sama baza danych ulegną jeszcze zmianie. Tutaj można pobrać źródła przykładowego projektu jaki stworzyłem. Bazę danych należy przenieść na dysk C lub przenieść w dowolne miejsce, a potem odpowiednio zedytować ConnectionString w pliku konfiguracyjnym. Niestety baza danych jest jeszcze pusta. Będę musiał niedługo przenieść dane z plików XML.

PS. Zna ktoś może jakieś narzędzie do generowania diagramów ERD z SQLite?

AbstractDataAccessaa
  1. Entity Framework i SQLite « Damian Antonowicz…

    Dziękujemy za publikację – Trackback z dotnetomaniak.pl…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *