[PL] Xamarin – jak się do tego zabrać w 2017?

Należy pamiętać, że Xamarin jest rozwiązaniem, które nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Warto wiedzieć w jakim typie aplikacji opłaca się po niego sięgnąć, żeby wydobyć cały potencjał jaki drzemie w tej technologii. Równie ważne jest środowisko w jakim pracujemy i posiadane przez nas doświadczenie.

Spis treści

Wstęp

W styczniu tego roku wróciłem do programowania zawodowo w Xamarinie – konkretnie w Xamarin.Forms. W przeszłości miałem już okazje pisać przez pół roku w tzw. Xamarin.Native – technologia bardzo mi się podoba i aby uporządkować posiadaną wiedzę, postanowiłem podzielić się w ramach tego posta swoim doświadczeniem z pracy przy użyciu Xamarina.

Co to jest Xamarin?

Xamarin pozwala na tworzenie natywnych aplikacji Android/iOS z wykorzystaniem języka C# i platformy .NET. Same aplikacje tworzymy w Visual Studio lub Xamarin Studio, a możemy do tego podejść na dwa sposoby: Xamarin.Native lub Xamarin.Forms (więcej o tych dwóch podejściach będzie w dalszej części posta). Xamarin od zeszłego roku jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych, dzięki jego przejęciu przez Microsoft. Natomiast, sam kod źródłowy Xamarina został udostępniony na GitHub.

Kiedy użyć Xamarina?

Należy pamiętać, że Xamarin jest rozwiązaniem, które nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Warto wiedzieć w jakim typie aplikacji opłaca się po niego sięgnąć, żeby wydobyć cały potencjał jaki drzemie w tej technologii. Równie ważne jest środowisko w jakim pracujemy i posiadane przez nas doświadczenie.

Poniżej przedstawiam kilka sytuacji, w których wg mnie użycie Xamarina może być dla nas najbardziej korzystne:

1. Aplikacje biznesowe (enterprise)

Aplikacje biznesowe (np. aplikacje dla biznesu, rządu, szkolnictwa, itp) posiadają dużą ilość logiki, którą należy zaimplementować w aplikacji. Można tutaj wymienić stworzenie warstwy sieciowej (dostęp do zewnętrznych zasobów), warstwy dostępu do danych (dostęp do lokalnej bazy danych) czy warstwy prezentacji (graficzny interfejs). Implementowanie tych wszystkich rzeczy na każdą z mobilnych platform z osobna może okazać się sporym kosztem dla budżetu projektu.

Dzięki Xamarinowi możemy współdzielić kod z logiką biznesową pomiędzy mobilnymi platformami (iOS, Android, WP). Zaoszczędzamy w ten sposób sporo pracy, jak i również późniejsze utrzymanie napisanego kodu będzie mniej kosztowne.

O czym warto wspomnieć to to, iż kod z warstwą prezentacji można współdzielić dzięki Xamarin.Forms – o czym będzie w dalszej części posta.

2. Utrzymanie aplikacji

Jeśli nasza aplikacja będzie istnieć na rynku przez dłuższy okres czasu (np. kilka lat) to Xamarin sprawdzi się świetnie przy jej utrzymaniu , z powodu posiadania wspólnej bazy kodu. Oprócz samego kodu aplikacji, należy wziąć również pod uwagę testy jednostkowe, które również trzeba utrzymywać.

Jeśli w aplikacji znajdziemy jakiś błąd to poprawiamy go w jednym miejscu zamiast na kilku platformach z osobna.  Jeśli zmieniamy logikę biznesową aplikacji, to znowu robimy to tylko w jednym miejscu.

Co więcej, mamy pewność, że zaimplementowana logika biznesowa będzie taka sama na wszystkich platformach. Doświadczenie pokazuje, że w przypadku aplikacji tworzonych z osobna na każdą platformę, występują zawsze jakieś rozbieżności w zaimplementowanej logice – dzięki Xamarinowi możemy uniknąć takich sytuacji.

3. Czas dostarczenia

Jeśli chcemy w krótkim czasie wypuścić gotową aplikację przeznaczoną na parę platform mobilnych, to Xamarin przyjdzie nam tutaj z pomocą. Dzięki wspomnianemu współdzieleniu kodu logiki biznesowej jak i interfejsu graficznego (przy podejściu Xamarin.Forms) będziemy w stanie przygotować aplikację szybciej niż w tradycyjnym podejściu tworzenia oddzielnych aplikacji natywnych.

4. Posiadany zespół

Podczas decydowania czy Xamarinem jest sposobem w jakim chcemy tworzyć aplikację, należy mieć na uwadze to jakie kompetencje posiada nasz zespół. Jeśli większość naszego zespołu stanowią programiści .NET, to łatwiej będzie im przejść na Xamarina niż uczyć się programowania natywnego aplikacji mobilnych na iOS lub Android. Co najważniejsze programiści .NET będą mogli wykorzystać posiadane przez siebie już doświadczenie.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj programiści Windows Phone, którzy tworzą graficzny interfejs przy pomocy języka XAML. Język ten jest z kolei wykorzystywany w Xamarin.Forms – różnice implementacji XAML na WP i Xamarin.Forms są nieznaczne. Osobiście jako były programista WP, poświęciłem jeden wieczór na przerobienie tutoriali Xamarin.Forms i byłem już w stanie zacząć tworzyć aplikacje w tej technologii.

Warto również zwrócić uwagę na ilość dostępnych specjalistów iOS/Android na rynku. Boom na aplikacje mobilne spowodował, że takie osoby są coraz bardziej poszukiwane przez co musimy konkurować z innymi pracodawcami jeśli chcielibyśmy tworzyć natywne aplikacje mobilne. Może okazać się, że takie osoby będą zbyt drogie albo nie będą posiadali odpowiednich umiejętności albo nie będzie ich wcale na lokalnym rynku.

Przy zatrudnianiu natywnych programistów mobilnych należy wziąć również pod uwagę rozwój ich kompetencji. Jeśli nie mamy w firmie żadnych programistów natywnych to musielibyśmy stworzyć dla nich warunki do rozwoju. To wszystko oczywiście zajmuje czas i generuje koszty. Łatwiejsze, więc może okazać się dalsze rozwijanie posiadanych kompetencji .NET o naukę Xamarina.

W sytuacji gdy większość naszego zespołu stanowią programiści natywni, powinniśmy rozważyć użycie Xamarina, który implementuje SDK danej platformy w stosunku 1:1 – czyli wszystko to co jest dostępne w Javie i Objective-C możemy napisać w C#. Developerzy będą musieli więc nauczyć się tylko składni nowego języka, a posiadaną wiedzę odnośnie SDK będą mogli wykorzystać ponownie.

5. Prototypowanie

Jeśli nie mamy pewności czy tworzony przez nas produkt przyjmuje się na rynku to Xamarin ponownie przyjdzie nam z pomocą. Dzięki wspomnianym wcześniej m.in. wspódzieleniu kodu, jesteśmy w stanie stworzyć produkt szybciej i z mniejszym budżetem. Oczywiście każdy produkt tworzony jest po to, żeby odniósł sukces, jednak czasami po prostu to nie wychodzi. Dzięki Xamarinowi możemy zminimalizować potencjalne straty oraz stworzyć produkt szybciej a następnie poddać go weryfikacji przez rynek.

Możemy również przygotować działające na urządzeniu prototypu aplikacji i przedstawić je potencjalnemu klientowi. Na pewno lepiej będzie wyglądała działająca aplikacja na telefonie, z którą można wejść w interakcje niż tylko nasze zapewnienia o potencjalnym projekcie. Również szybciej będziemy mogli uzyskać feedback od klienta jeśli będzie on mógł sprawdzić aplikację na swoim telefonie.

Przykładowe projekty

Jak na razie miałem, przyjemność brać udział w dwóch projektach komercyjnych tworzonych w Xamarinie. Poniżej przedstawiam ich krótki opis jako przykład aplikacji dla których wybór Xamarina się sprawdza:

 • Pierwszą projektem była aplikacja mobilna dla pracowników opieki społecznej. Xamarin sprawdził się w tym projekcie świetnie z tego powodu, iż API, z którego korzystała aplikacja, zwracało bardzo surowe dane. Dopiero po stronie aplikacji mobilnej następowało wyliczenie szeregu rzeczy potrzebnych do działania aplikacji. Pisanie tak dużej ilości logiki biznesowej dla każdej platformy z osobna, zwiększyłoby znacznie budżet projektu.
 • Drugim projektem jest aplikacja mobilna ułatwiająca prowadzenie księgowości dla przedsiębiorców. Użytkownik aplikacji z poziomu telefonu otrzymuje możliwość wysyłania dokumentów bezpośrednio do księgowej. Xamarin ponownie okazał się tutaj dobrym wyborem, ponieważ trzeba było zaimplementować dużą ilość logiki biznesowej. Również czasu na dostarczenie pierwszej wersji projektu nie było zbyt wiele – dzięki współdzielniu kodu mogliśmy zredukować czas i koszty potrzebne do stworzenia działającej wersji.

Warto również zajrzeć na stronę Xamarina gdzie prezentowane są aplikacje używające ich technologii.

Xamarin.Native vs Xamarin.Forms

Jak już wspomniałem na początku tego posta, w przypadku Xamarina można wyróżnić dwa podejścia: Native oraz Forms. Wybór jednego podejścia albo drugiego jest kluczowy dla powodzenia całego projektu.

Na początku przyjrzyjmy się co sam Xamarin mówi o tych dwóch podejściach:

Xamarin.Forms:

 • Apps that require little platform-specific functionality
 • Apps where code sharing is more important than custom UI
 • Developers comfortable with XAML

Xamarin.Native:

 • Apps that use many platform-specific APIs
 • Apps where custom UI is more important than code sharing
 • Apps with interactions that require native behavior

Bazując na swoim osobistym doświadczeniu, moje wnioski dotyczące obu podejść są następujące:

Xamarin Forms:

 • Jeśli nie mamy doświadczenia w pisaniu natywnych aplikacji na Android/iOS/WindowsPhone, to podejście Xamarin.Forms może być dla nas. Zamiast nauki specyfiki paru platform mobilnych, uczymy się tylko jednej technologii – zmniejsza to bardzo drastycznie czas jaki potrzebujemy na naukę pisania aplikacji mobilnych
 • Jeśli zależy nam na pokazaniu działającej wizji naszej aplikacji to możemy traktować Xamarin.Forms jako narzędzie do prototypowania. Możemy szybko stworzyć działający prototyp aplikacji i zacząc zbierać feedback, który pozwoli nam na stworzenie aplikacji zgodnej z oczekiwaniami użytkowników
 • Xamarin.Forms jest dobrym wyborem jeśli posiadamy doświadczenie w pisaniu aplikacji Windows Phone lub WPF. Chodzi tutaj o znajomość języka XAML, który jest wykorzystywany właśnie w Xamarin.Forms. Osobiście poświeciłem jeden wieczór na przyswojenie podstawowej wiedzy z Xamarin.Forms i byłem już w stanie zacząć pisać aplikację z tej technologii, ponieważ mam doświadczenie jako programista Windows Phone
 • Aplikacje biznesowe są dobrym przykładem projektów, które zyskają najwięcej na podejściu Xamarin.Forms. W aplikacjach biznesowych najczęściej wyświetla się listy, detale elementów czy formularze do wprowadzania danych. Zazwyczaj nie mamy w takich aplikacjach żadnych wodotrysków w postaci bogatego UI. Xamarin.Forms sprawdza się w takich aplikacjach świetnie, udostępniając wiele gotowych komponentów.
 • Warto mieć na uwadzę, że Xamarin.Forms to ciągle relatywnie młoda technologia, która powstała w 2014 roku. Moim zdaniem, obecnie Xamarin.Forms wchodzi w etap stabilizacji. W Internecie można znaleźć wiele nagatywnych opinii odnośnie Formsów (np. https://news.ycombinator.com/item?id=9320929). Wiele z tych opinii zostało napisanych w początkowym okresie istnienia Formsów, które posiadały wtedy problemy wieku dziecięcego. Obecnie sytuacja się zmieniła i technologia poszła do przodu, poprawiając problemy jakie miała w przeszłości.
 • Xamarin.Forms wyrasta powoli na technologię, która może być w przyszłości wiodącym sposobem programowania w Xamarinie. Na keynote zeszłorocznej konferencji Evolve, większość czasu została poświecona na przedstawienie nowości w Formsach. Sytuacja w tym roku na pewno się powtórzy

Xamarin Native:

 • Xamarin mapuje API Androida oraz iOS w stosunku 1:1. Czyli wszystko to co udostępnia Google oraz Apple, możemy napisać w C#. Jest to bardzo ważne, bo dzięki temu mamy ułatwione zdobywanie nowej wiedzy. Jeśli nie wiemy jak coś zaimplementować to możemy odwołać się bezpośrednio do oficjalnej dokumentacji i przełożyć przykłady w Javie lub Objective-C na C#.
 • Jeśli znamy osoby piszące natywnie na daną platformę mobilna to możemy się się zwrócić do nich bezpośrednio o pomoc i przełożyć zaproponowane rozwiązanie na C#. Czyli tak samo jak w przypadku wyżej, mamy ułatwione zdobywanie wiedzy
 • W przypadku aplikacji wymagających stworzenia bogatego UI, który jest pixel-perfect to podejście Xamarin.Native sprawdzi się tutaj lepiej. W tym podejściu będziemy mieć całkowitą kontrolę nad renderowaniem UI na danej platformie

Przygotowanie środowiska pracy

Do pracy nad aplikacjami Xamarin będziemy potrzebować Visual Studio lub Xamarin Studio (wersje Community wystarczą do pracy). Oba środowiska są dostępne dla Windowsa jak i Mac OS.

Zaletą Xamarin Studio jest zdecydowanie jego szybkie działanie – chodzi  szybciej niż Visual Studio z ReSharperem. Minuesem Xamarin Studio jest właśnie brak ReSharpera. Jeśli jednak ktoś nie używa ReSharpera (są tacy?) to warto zainteresować się Xamarin Studio jako ciekawą alternatywą i sprawdzić czy będzie odpowiadać naszym potrzebą.

Warto mieć jednak na uwadze, że Xamarin Studio może w przyszłości zostać porzucone. W końcu po co Microsoftowi dwa oddzielne środowiska służące do tego samego? Można już zauważyć, że ta sytuacja powoli ma miejsce. Microsoft wydał niedawno Visual Studio na Mac OS, który jest tak naprawdę Xamarin Studio ze zmienionym logo.

W kontekście tworzenia aplikacji na Androida warto wspomnieć o emulatorach jakie są dostępne na rynku:

Warto zaznaczyć bardzo ważną rzecz, która jest brak możliwości kompilacji aplikacji iOS na Windows. Będziemy potrzebować Maca, żeby skompilować aplikację na platformę Apple – innej możliwości nie ma. Z tego powodu, możemy podejść do tego na dwa sposoby:

Opcja tańsza:

 • PC oraz Mac Mini – pracujemy na komputerze z Windowsem i kod iOS jest kompilowany na Macu przez tzw. Xamarin Mac Agent, który łączy się z poziomu Windowsa do Maca. Dzięki temu możemy też debugować kod bezpośrednio na emulatorach iOS znajdujących się na Macu.
 • Dzięki iOS Simulator możemy wyświetlić emulatorem iOS bezpośrednio na komputerze z Windowsem. Niestety ta opcja jest dostępna dopiero od Visual Studio w wersji Enterprise. Jeśli nie stać nas na zakup takiej licencji to pozostaje nam testowanie aplikacji iOS bezpośrednio na Macu. Możemy fizycznie przejść do Maca i testować naszą aplikację (takie przełączanie się między komputerami może być trochę meczące) lub możemy skorzystać np. z VNC Viewer z poziomu Windowsa, żeby połączyć się zdalnie do Maca
 • macincloud – jest to usługa, która pozwala nam na wykupienie zdalnego Maca na godziny. Warto jednak mieć na uwadze, czy wydane pieniądze na takiego Maca nie zwróciłyby się w postaci własnego Maca Mini

Opcja droższa:

 • Macbook Pro – jeden komputer do pracy. Plusem jest brak potrzeby przełączania się miedzy komputerami kiedy chcemy przetestować aplikację iOS. Minusem jest naprawdę duża cena, którą będziemy musieli zapłacić. Jeśli będziemy chcieli (a będziemy!) skorzystać z Visual Studio to trzeba użyć maszyny wirtualnej z Windowsem
 • Do obsługi wirtualizacji na Macu możemy wykorzystać np.:
  • VMware Fusion
  • Parallels Desktop
 • [aktualizacja 25.06.17] od niedawna jest dostępny Visual Studio na Maca jak i Rider od JetBrains. Szczególnie Rider zasługuje na uwagę, bo jest to środowisko, w którym został zintegrowany Resharper znany z Visual Studio. Ostatnio testuje Ridera bezpośrednio na Macu i wygląda bardzo obiecująco – polecam się przekonać samemu.

Osobiście, miałem okazje pracować z wykorzystaniem obu powyższych możliwości i najbardziej odpowiada mi pierwsza z kilku powodów:

 • używam Visual Studio z ReSharperem – jest to możliwe tylko na Windows
 • Pracując na maszynie wirtualnej z Windowsem (która była uruchomiona na Macu) miałem cały czas wrażenie, że pracuje właśnie na maszynie wirtualnej. Cały system działał zdecydowanie wolniej – szczególnie animacje systemowe, które w końcu wyłączyłem. Mimo testowania różnych konfiguracji maszyny wirtualnej, nie udało mi się znaleźć takiej konfiguracji, żeby praca na maszynie wirtualnej nie różniła się od pracy na fizycznym sprzęcie. Zdecydowanie wole mieć wysoki komfort pracy
 • Posiadałem już laptopa z Windowsem i potrzebowałem Maca tylko do kompilacji kodu iOS. Zakup Maca Mini nie nadwyrężył mojego budżetu. Jego koszt wyniósł około 2200 zł netto na fakturę, która została wrzucona w koszty prowadzenia działalności. Kupiłem najsłabszą konfigurację Maca Mini, w której zwiększyłem ilość dostępnego RAMu – z domyślnej wartości 4GB na 8GB. Taka konfiguracja w zupełności wystarcza mi do kompilacji kodu, a nawet do codziennego korzystania z Maca Mini jako komputera, na którym wykonuje np. przeglądanie Internetu, odbieranie poczty, pisanie tekstów, itp. Ważną dla mnie zaletą Maca Mini jest jego bezgłośna praca – jest w ogóle niesłyszalny. Z tego powodu wolę pracować (w zależności od tego co mam do zrobienia) na moim Macu Mini niż na laptopie z Windowsem, który jest zdecydowanie głośniejszy.
 • Zakup laptopa z Windowsem i Maca Mini jest tańszy niż zakup jednego Mackbooka Pro dla każdego programisty w zespole. W moim obecnym zespole posiadamy Maca Mini na dwóch programistów i jest to całkowicie wystarczające.
 • [aktualizacja 16.08.17] od jakiegoś czasu pracuję z Xamarinem wyłącznie na Mac OS i wypuściłem posta na ten temat: click!

MVVM – Model-View-ViewModel

Aplikacje w Xamarinie tworzy się najczęściej z wykorzystaniem wzorca architektonicznego MVVM. Najważniejszym plusem korzystania z tego wzorca jest wspódzielnie logiki aplikacji między poszczególnymi platformami. View modele znajdować się będą w projekcie typu PCL (Portable Class Library), dzięki czemu będą mogły zostać wykorzystane w wersji aplikacji na platformę iOS/Android/WP. Do pozostałych korzyści wynikajacych z używania wzorca MVVM można zaliczyć m. in. niezależność logiki od sposobu wyświetlania danych; łatwość wykonywania testów; łatwość wykorzystania view modeli w innych widokach.

Poniżej został przedstawiony schemat wzorca MVVM:

Możemy tutaj wyróżnić 3 elementy:

 • View:
  • wyświetlanie danych
  • pełni funkcje wyłącznie prezentacyjną
  • nie powinien posiadać logiki biznesowej
 • View Model:
  • eksponuje model dla widoku
  • informuje widok o zmianach poprzez interfejs INotifyPropertyChanged
  • reaguje na akcje użytkownika poprzez tzw. komendy (interfejs ICommand), które są powiazane np. z przyciskami
  • wykonuje logikę biznesową zawartą w modelu i zwraca jej wynik do widoku
 • Model:
  • zawiera logikę biznesową

Przedstawione podstawy wzorca MVVM nie wyczerpują tematu, który jest rozległy i można by napisać osobny post na jego temat, dlatego poza prezentacją podstaw nie będę wchodzić w dalsze szczegóły.

W celu ułatwienia pracy ze wzorcem MVVM stworzono wiele bibliotek,  do których można zaliczyć najbardziej popularne przedstawione poniżej:

 • Mvvmcross:
  • Chyba najbardziej rozpowszechniona biblioteka wsród programistów Xamarina
  • Bardzo rozbudowana posiadająca wiele różnych funkcjonalności
  • Największym plusem tej biblioteki jest system pluginów, które są tworzone przez społeczność. Pluginy są praktycznie na wszystko czego będziemy potrzebować. Np. jeśli potrzebujemy dostępu do dysku to ściągamy plugin, który nam na to pozwoli. Pluginy posiadają interfejsy, które możemy użyć w części wspólnej kodu, a konkretne implementacje są rejestrowane na danej platformie
  • Moim zdaniem nadaje się lepiej do projektów większych
 • MVVM Light
  • Bardzo prosta biblioteka, która posiada małą ilość funkcjonalności
  • Moim zdaniem nadaje się lepiej do małych projektów
 • Caliburn.Micro
  • framework używany często przeze mnie przy projektach Windows Phone. Najbardziej podobają mi się w nim konwencje jakie biblioteka wprowadza w kontekście bindowania w XAML
 • Prism
 • ReactiveUI

Oprócz tych najbardziej znanych frameworków do MVVM można wyróżnić jeszcze kilka mniej mniej popularnych:

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przedstawione informacje nie wyczerpują tematu Xamarina, który jest bardzo rozległy. Poniżej zamieszczam krótkie opisy zagadnień, na które moim zdaniem warto zwrócić uwagę:

 • Developer Center
  • oficjalna dokumentacja Xamarina, w której warto przejrzeć poradniki tworzenia aplikacji na iOS, Android czy Xamarin.Forms. Programista jest prowadzony krok po kroku po podstawach z każdego zagadnienia – obowiązkowe miejsce dla wszystkich zaczynających z Xamarinem
 • Automatyczne testy UI
  • Xamarin pozwala na tworzenie automatycznych testów UI przy pomocy Calabash’a
  • Testy UI można wykonywać na Androidzie i iOS
 • Xamarin Test Recorder
  • Narzędzie pozwalające wyklikać scenariusz testowy na emulatorze, a następnie stworzyć kod, który można przekopiować do naszych testów. Znacząco przyśpiesza tworzenie nowych testów UI
 • Xamarin Test Cloud
  • Usługa, która pozwala nam na uruchomienie automatycznych testów UI na ponad 2000 tysięcy prawdziwych urządzeń, dzięki czemu nie musimy sami ich wszystkich kupować, żeby przetestować naszą aplikację. Co więcej możemy wybrać na jakiej wersji systemu maja być uruchomione testy
 • Xamarin Profiler
  • Profiler pozwalający nam na sprawdzenie szeregu rzeczy związanych z wykonywaniem naszej aplikacji takich jak np. użycie pamięci RAM czy wykorzystanie CPU
  • Alternatywnie możemy użyć profilerów przeznaczonych do natywnych aplikacji iOS i Android. Np. do aplikacji Android można użyć profilera z Android Studio a do aplikacji iOS można użyc profilera z Xcode
 • Xamarin University
  • Usługa w ramach, której mamy możliwość odbycia lekcji, na których uczymy się różnych zagadnień związanych z Xamarinem.
  • W ramach Xamarin Univeristy możemy też zdobyć certyfikać, który będzie potwierdzać nabytą przez nas wiedzę
 • Xamarin Workbooks
  • Interaktywna dokumentacja, gdzie możemy wykonywać kod bezpośrednio z tzw. Workbook’a i wykonywać go nawet na emulatorze. Ciekawa forma nauki i możliwość szybkiego eksperymentowania
 • Xamarin Components
  • taki trochę NuGet w wydaniu Xamarina
 • HockeyApp
  • Platforma do dystrybucji naszej aplikacji w formie beta, ułatwiająca instalacje na urządzeniach zainteresowanych osób
 • Creating Mobile Apps with Xamarin.Forms
  • darmowy eBook o podstawach tworzenia aplikacji w Xamarin.Forms autorstwa Charles’a Petzold’a
 • Enterprise Application Patterns using Xamarin.Forms
  • darmowy eBook o tworzeniu architektury aplikacji pisanych w Xamarin.Forms
 • Społeczność
  • wybierając Xamarina nie będziemy pozostawieni sami sobie – wokół technologii zebrała się duża grupa osób chcących pomagać i dzielić się wiedzą. Szukać pomocy możemy na oficjalnym forum czy StackOverflow, warto również zajrzeć na GitHuba

Podsumowanie

Xamarin nabiera coraz większego rozpędu od momentu przejęcia przez Microsoft. Pojawia się coraz więcej ofert pracy co jest wynikiem większego zainteresowania klientów biznesowych technologią Xamarina. Moim zdaniem warto przynajmniej wiedzieć dlaczego i po co wykorzystywać Xamarina. Mam nadzieje, że ten post przybliżył Wam zagadnienia związane z Xamarinem.

 1. Xamarin – jak się do tego zabrać w 2017?

  Dziękujemy za dodanie artykułu – Trackback z dotnetomaniak.pl

  Reply

 2. Dobry wstęp dla każdego, kto nie wie co to Xamarin, a za tydzień ma być ekspertem. Sam popełniłem podobny, ale Twój znacząco go rozszerza, dobra robota! Tylko następnym razem pomyśl, czy nie warto podzielić go na kilka mniejszych, przeczytanie całego zajmuje trochę czasu, a niektórzy mogą szukać tylko kilku informacji, więc oznaczenie ich w tytule w oddzielnym wpisie może w tym pomóc. Mam nadzieje, że nie jest to Twój ostatni wpis o Xamarinie i liczę na jakieś smaczki z wykorzystania Xamarina w pracy, którymi warto się podzielić.

  Reply

  1. Hej Krystian,

   Dzięki za dobre słowo 🙂 Zastanawiałem się nad podzieleniem wpisu na kilka mniejszych części, jednak ostatecznie zdecydowałem umieścić wszystko w jednym, żeby stworzyć kompleksowy poradnik dla osób zaczynających z Xamarinem. Dzisiaj dodałem spis treści na początku posta, żeby ułatwić nawigację po nim 😉

   Planuję kolejne wpisy o Xamarinie, więc stay tuned!

   Reply

 3. Świetny wpis! Zawiera dużo więcej informacji niż mój, tym bardziej – dobra robota! 🙂
  Ogólnie rzecz biorąc, w polskim internecie jest strasznie mało informacji o Xamarinie (a szkoda), więc wpisów o nim nigdy za wiele.

  Pozdrawiam!

  Reply

 4. Listy w Xamarin.Forms to patologia. Wolne z wyciekami pamięci. I tak trzeba pisać renderer’y na każdą platformę.

  Reply

  1. Hej Blazej,

   Formsowy ListView jak i cały Xamarin to rozwiązanie nie na każdy przypadek, wiec może po prostu się to u Ciebie nie sprawdziło 😉

   Reply

 5. Co to przechodzenie miedzy systemami to polecam Synergy (https://symless.com/synergy)

  Reply

  1. Hej Karter,

   Dzięki za polecenie Synergy. Korzystałem kiedyś przez jakiś czas i narzędzie jak najbardziej godne uwagi.

   Reply

 6. […] Na początku najłatwiej jest zacząć od tworzenia aplikacji w Xamarin.Forms czyli tworzeniu jednego UI w XAML dla wszystkich platform. Możesz również pisać w Xamarin.Native i tworzyć oddzielny UI na każdą platformę. Jednak nie musisz się skazywać na jedno z tych dwóch podejść – możesz je łączyć w jedną i drugą stronę. Po więcej informacji odnośnie różnicy między Xamarin.Forms i Xamarin.Native zapraszam do mojego wcześniejszego posta tutaj. […]

  Reply

 7. Cześć
  Dzięki za informacje, brakuje mi tylko dla kogo nie jest Xamarin ?
  Od miesiąca rozpoznaje Java i SDK Androida

  Reply

  1. Hej Wojtek,

   Dzięki za komentarz.

   W moim przypadku wybór Xamarina to była naturalna decyzja, bo jestem .NETowcem od lat. Miałem ułatwiony próg wejścia bo znałem już na wstępie dużo rzeczy, które są wymagane do pisania w Xamarinie (m.in. C#, XAML, MVVM).

   Jednak mogę sobie wyobrazić natywnego mobilnego programistę piszącego od lat tylko na iOS lub Android, który jednak nie chce przejść na Xamarina. I trudno się takiej sytuacji dziwić, bo aplikacje tworzone natywnie w Javie i Objective-C jeszcze długo nie odejdą.

   Moim zdaniem wszystko zależy od tego jakie masz doświadczenie. Jeśli dopiero wchodzisz w programowanie na Androidzie to myślę, że warto spróbować z Xamarinem. Będziesz mógł przede wszystkim tworzyć aplikacje na wiele platform przy pomocy jednego języka i wspólnej bazy kodu. Osobiście nie chciałbym już wracać tylko do pisania aplikacji na Windows Phone (zajmowałem się tym przez lata), bo Xamarin daje mi niesamowitą wolność 🙂

   Reply

   1. Xamarin.Forms’y faktycznie są dosyć fajne, ale nie są też pozbawione wad. Osobiście się o tym przekonałem pisząc swoją pierwszą mobilną aplikacje. Dokładniej chodziło np. o problemy ze zmianą tytułu strony… wszystko działało na Androidzie, a na UWP nie… Pomogła instalacja nowszej wersji (bety) Xamarina z nugeta. To jednak był pikuś, bo aplikacja poza tym działała. Innym razem aplikacja bez powodu wysypywała się na platformie UWP, działając poprawnie na Androidzie (ciekawe, prawda? :P)… Myślałem, że wyrwę sobie wszystkie włosy z głowy, tym bardziej, że wyjątki za każdym razem wyrzucało inne (do tego w różnych scenariuszach) i ciężko było powiedzieć co jest nie tak… Dopiero kolejna aktualizacja Forms’ów sprawiła, że mój kod przestał działać również na Andoridzie(!) i otrzymałem w końcu jakiś normalny Exception pochodzący z Forms’ów z informacją dlaczego tak się dzieje – po kilku poprawkach wszystko zaczęło śmigać na obydwóch platformach 🙂 Wniosek z tego taki: Mój kod był zły, a z powodu błędu w Formsach mimo to działał na jednej platformie, nie działając na drugiej. Dziwne? Dla mnie trochę było 😛

    Reply

    1. Hej Łukasz,

     Osobiście jeszcze nie tworzyłem aplikacji Xamarin.Forms na UWP, więc tym bardziej dziękuje za podzielenie się swoim doświadczeniem 🙂

     Reply

   2. Nie ma za co 🙂

    Warto pamiętać, że Xamarin.Forms nie jest pozbawiony błędów i to, że aplikacja działa po kompilacji na jedną platformę nie oznacza, że będzie działać na drugiej – chociaż powinno w teorii tak być (nie dodałem wcześniej, że aplikacja, o której wspomniałem działała dobrze nie tylko na Androidzie, ale też jako aplikacja UWP uruchamiana na zwykłym Windowsie. Problemy występowały tylko na systemie z Windows 10 Mobile, a kod był dokładnie taki sam). Xamarin jest jeszcze młodą i wciąż rozwijaną technologią i takich “kwiatków” powinno z wersji na wersję być coraz mniej – o czym sam się przekonałem wgrywając wersję beta, na której wszystko już działało 🙂

    Dodam jeszcze, że jeżeli chodzi o same formsy to denerwuje mnie trochę szybkość uruchamiania nawet pustej aplikacji pisanej w tej technologii. Z moich obserwacji wynika, że Androidowa formsowa apka uruchamia się około 3-4sec, a natywna niemal natychmiast… W przypadku aplikacji UWP uruchamianej na komputerze tego nie widać, ale w przypadku telefonu… już tak. No, ale można to przeboleć z uwagi na C#, XAML’a etc 🙂

    Reply

    1. Z szybkością uruchamiania bardziej starałbym się tutaj porównać aplikację napisaną w Xamarin.Native. Niestety jak zauważyłeś Xamarin.Forms ma i będzie mieć narzut czasowy podczas uruchomienia – cała abstrakcja Formsów tak to po prostu działa. W najnowszej wersji 3.0 planowane są usprawnienia odnośnie szybkości: https://blog.xamarin.com/glimpse-future-xamarin-forms-3-0/, więc idzie ku lepszemu.

     A jeśli chodzi o same Xamarin.Forms to ciężko mi teraz przypomnieć sobie jakieś irytujące błędy podczas pisania aplikacji dla iOS i Android. Może te dwie platformy są po prostu lepiej obsługiwane niż UWP 🙂

     Reply

   3. Co do szybkości inicjalizacji forms’ów – super wiadomość, że mają coś z tym zrobić 🙂

    Co do błędów, to bardzo możliwe że Android i iOS są lepiej obsługiwane. W zasadzie wsparcie dla UWP trwa krócej niż tych dwóch pozostałych platform, więc jest to zrozumiałe. Niestety, ale nie miałem okazji kompilować swoich aplikacji (a jest ich na dzień dzisiejszy dwie) na iOS’a, więc nie wiem jakby się tutaj zachowywały. Może jak uda mi się dorwać w szkole jakiegoś Mac’a i iPhone’a to się to zmieni. Na dzień dzisiejszy zainwestowałem tylko w konto programisty w Google Play i próbuję swoich sił tylko na tej jednej platformie, konto w AppStore jest troszkę… za drogie na takie próby 🙂 Nie licząc sprzętu, który jest do tego potrzebny.

    Reply

 8. Dziękuję za wpis. Bardzo pomocny. jedno pytanie bo dopiero zaczynam przygode z Xamarin.Forms. Na start niestey nie bede miał makbooka pro :(. Bede miał laptopa na win 10 plus Mac mini. Bede tez miał telefon iPhone i własnie apropo telefonu mam pytanie. W telefonie z Androidem jest tak ze mogę uruchomić na nim tryb develoerski i potem z poziomu visual studio robic depolye aplikacji na telefon i sprawdzać aplikacje bezpośrednio na telefonie. Przyznam że to rozwiązanie na ten moment jest dla mnie lepsze niż emulator androida. czy to samo mogę zrobić na iPhonie ze odpalam na nim coś ala tryb develoeprski i z poziomu Visual Studio wgrywam na niego kolejne wersje apek i na nim testuję?

  Reply

  1. Hej Arot,

   Dzięki za komentarz!

   Z urządzeniami Apple sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Swoje urządzenie musisz dodać do tzw. provisioning profile – jest to taki worek na zaufane urządzenia, na które możesz wgrywać aplikacje. Możesz dodać swój telefon do provisioning profile bez potrzeby posiadania członkostwa w Apple Developer. Podaję link ze szczegółami: https://developer.xamarin.com/guides/ios/getting_started/installation/device_provisioning/free-provisioning/

   Ogólnie temat provisioning profile jest trochę skomplikowany jak ma się z nim styczność na początku, ale Xamarin ma świetną dokumentacje, która tłumaczy krok po kroku jak się tego używa.

   Reply

   1. Świetnie. Zbadam temat. Rozumiem po wykonaniu tych kroków wgranie aplikacji z Visual Studio na Windowsie (plus debugowanie) na iPhone będzie możliwe?

    Reply

    1. Tak będzie możliwe, ale pamiętaj, że iPhone musi być podłączony do Maca. Jak podłączysz go do laptopa z Windowsem to nie zadziała 😉

     Reply

   2. Czyli tak: Visual studio na lapie z win 10. Ten jest połączony z Mac Mini. a ten z kolei ma podłączonego iPhone’a?
    Ale łańcuszek 🙂

    Reply

    1. Dlatego wygodniej jest na Macu pracować bezpośrednio 😉

     Reply

   3. Niestety wirtualizacja macOS na Windowsie nie jest legalna, ponieważ macOS możesz instalować tylko na sprzęcie Apple, więc uważałbym z tym poradnikiem 😉

    Reply

 9. Niestety, Xamarin ma tyle bugów, że zwykle czas poświęcony na szukanie obejść jest dłuższy, niż łączny czas pracy programistów na każdą platformę niezależnie. Więc cały potencjalny zysk czasu jest zniweczony. Nie przeceniałbym też wartości tzw “wspólnej logiki” na wszystkie platformy, gdy w większości aplikacji biznesowych cała logika siedzi i tak nie w samej apce, a w api restowym na serwerze, z którego apka korzysta.

  Nie zapominajmy także o gigantycznym narzucie wprowadzanym przez Xamarina (Native też). Nieprawda, że aplikacja Xamarin Native działa tak samo wydajnie, jak natywna na daną platformę, działa i tak wolniej, chociaż nieco szybciej niż w Formsach. Natomiast narzut na rozmiar aplikacji to około 15 MB, gdy prosta aplikacja natywna może mieć np 1 M – nic dziwnego, skoro do środka pakowany jest cały runtime Mono.

  Idąc dalej, nawet w Xamarin Native są znaczne opóźnienia w dostępności oryginalnego api. Żeby nowości były dostępne, trzeba zaktualizować w projekcie całego Xamarina (o ile nowa wersja już jest). Niestety, w bardziej złożonych aplikacjach może rozwalić cały projekt, bo okaże sie zaraz, że jakies pluginy odmawiają współpracy z nowszą wersją Xamarina, a nikt ich nie zaktulizował. Trzeba więc jeszcze przepisać pluginy.

  Kolejny problem to bardzo problematyczne użycie bibliotek natywnych stworzonych prze osoby trzecie, np bibliotek Javy dla Androida – trzeba na to poświęcić niezwykle dużo czasu, a i tak nie zawsze zadziała tak jak trzeba. Lub wynajdować koło na nowo i pisać od zera w C# coś, co już dawno ktoś napisał w Javie. Więc czas tworzenia aplikacji się wydłuża, zamiast skracać, to co można by było osiągnąć w minutę lub 2, może zająć np kilka tygodni, poświeconych na portowanie z javy do C#, albo pisanie tego samego w C# od zera.

  Podsumowując, jak na razie wady przeważają nad zaletami. Rozumiem entuzjazm programistów .net, którzy nigdy niczego poza .net nie widzieli i nie chcą widzieć, ale obiektywnie rzecz biorąc, rzeczywistość jest inna.

  A jeśli ktoś tak bardzo boi się wyjść ze swojej strefy komfortu, że odrzuca wszystkie obiektywne argumenty, to wg mnie jest zwyczajnie słabym programistą. Zawsze trzeba patrzeć szerzej i technologię dobierać do wymagań, oceniając obiektywnie wady i zalety. A nie jak ktoś się już przyczepił do tego C#, to świata poza nim nie widzi.

  Reply

  1. Hej,

   Dzięki za komentarz.

   Napewno Xamarin nie jest technologią do każdego projektu. Trzeba wiedzieć jakie się ma wymagania wobec aplikacji, którą będziemy tworzyć:
   – czy aplikacja ma się uruchamiać jak najszybciej
   – czy aplikacja ma zajmować jak najmniej miejsca
   – czy aplikacja będzie korzystać z natywnych bibliotek
   – czy zależy nam na współdzieleniu kodu
   – czy aplikacja będzie miała taki sam wygląd na wybranych platformach mobilnych
   – czy chcemy korzystać z najnowszych API jak tylko będą dostępne
   – kiedy aplikacja ma być dostarczona na rynek
   – jak długo aplikacja ma być utrzymywana po wypuszczeniu na rynek
   – itp

   Do tego dochodzi jeszcze kwestia posiadanych kompetencji w naszej firmie. Jeśli posiadamy w firmie samych programistów .NET to jest dość naturalne, że wybierzemy Xamarina do stworzenia aplikacji mobilnej.

   Dopiero biorąc pod uwagę wspomniane kwestie będziemy mogli podjąć odpowiednią decyzję w kwestii wyboru narzędzi do stworzenia projektu. Raz lepiej taki projekt będzie zrobić natywnie, a raz lepiej będzie wykorzystać Xamarina albo pokrewną technologię jak np. React Native lub NativeScript. Oczywiście wszystkiego można się nauczyć i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zgłębić tematykę programowania w innych językach. Jednak doba ma tylko 24h, a z wiekiem rośnie ilość obowiązków, czasu na naukę zostaje coraz mniej. Z drugiej strony jeśli chodzi o programowanie aplikacji mobilnych to wydaje mi się, że w każdym języku/technologii będziemy robić to samo tylko przy pomocy trochę różniących się narzędzi.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *