[PL] Przemyślenia: Zamknij ten projekt!

Jak każdy programista, masz na pewno długą listę projektów jakie chciałbyś zrobić, prawda? Cześć z tych projektów być może nawet zrealizowałeś i świetnie się przy tym bawiłeś. Jednak ktoś musi naprawiać błędy w aplikacji oraz implementować nowe funkcjonalności. W tym przypadku jesteś to Ty, w końcu to twoje dzieło. Radość z tworzenia może szybko zamienić się na żmudną pracę jeśli projekt przestanie Cię interesować.

Zamiast wstępu

W poprzednich latach stworzyłem kilka projektów aplikacji mobilnych na platformę Windows Phone. Zarobku z tego nie było, nie spodziewałem się, że kiedykolwiek będzie. Tworzyłem aplikacje z chęci korzystania z nich samemu, przy okazji okazały się one przydatne również dla innych osób. Było to bardzo cenne doświadczenie, które przyniosło mi dużo satysfakcji – moje programy były używane przez kogoś innego niż tylko ja sam i moi znajomi. Podczas tworzenia własnych projektów nauczyłem się bardzo dużo i uwierzyłem we własne możliwości.

Jednak, z biegiem czasu sam przestałem używać swoich aplikacji z różnych powodów. Utrzymanie hobbystycznego projektu, którego się samemu nie używa, stało się dla mnie bardzo męczące. Chciałem porobić po godzinach coś nowego, a nie naprawiać zgłoszone błędy albo dodawać  na prośbę nowe funkcjonalności. W pewnym momencie, praca nad moimi projektami stała się to dla mnie przykrym obowiązkiem, a cała przyjemność gdzieś uleciała. Z drugiej strony, czułem jednak odpowiedzialność za swoje dzieło oraz za użytkowników, którzy mi zaufali.

Naprawę błędów czy dodanie nowych funkcjonalności odkładałem w czasie. Nawet na parę miesięcy. Z każdym dniem czułem się coraz gorzej –  czułem, że zaniedbuje swoje dzieło i użytkowników. Raz na jakiś czas, przełamywałem się i robiłem coś przy projekcie. Jednak, było to dla mnie zbyt męczące. Nie chciałem tego robić, ale czułem wyrzuty sumienia. Czułem się też jak sparaliżowany. W głowie miałem nowe pomysły, ale nie chciałem ich wykonywać, bo przecież mam już tyle projektów, które wymagają mojej uwagi.

Na początku tego roku postanowiłem zrobić ze starymi projektami porządek. Usunąłem ze sklepu wszystkie nie działające aplikacje. Cześć użytkowników odezwała się do mnie wyrażając swoje niezadowolenie z tego faktu. Na ich miejscu też byłbym niezadowolony, to całkowicie zrozumiałe. Nie chciałem jednak przez kolejne miesiące zwodzić sam siebie oraz innych, że w końcu zabiorę się do pracy nad aplikacjami.

Z perspektywy czasu, jestem w stanie ocenić to za bardzo dobre posunięcie dla mojej osoby. Poczułem się wolny – nie musiałem zajmować się już tymi projektami. Nie gryzło mnie sumienie. Postawiłem sprawę jasno – zamykam te projekty. Ostatecznie i nie odwołalnie. Mogłem ruszyć do przodu z nowymi pomysłami. Efektem tych zmian jest rozkręcenie tego bloga w zupełnie innym kierunku oraz osobisty rozwój poprzez, chociażby, występowanie na konferencjach.

Podsumowanie

Jak każdy programista masz na pewno długą listę projektów jakie chciałbyś zrobić, prawda? Cześć z tych projektów być może nawet zrealizowałeś i świetnie się przy tym bawiłeś. W końcu to jest coś co większość z nas lubi robić – tworzyć nowe rzeczy. Chyba nikt nie podniesie ręki do góry, odpowiadając na pytanie czy lubi utrzymywać istniejące projekty.

Jednak ktoś musi naprawiać błędy w aplikacji oraz implementować nowe funkcjonalności. W tym przypadku jesteś to Ty, w końcu to twoje dzieło. Radość z tworzenia może szybko zamienić się na żmudną pracę jeśli projekt przestanie Cię interesować. Jeśli tak się stanie, przemyśl czy to nad czym pracujesz jest w dalszym ciągu dla Ciebie satysfakcjonujące.

 1. Przemyślenia: Zamknij ten projekt! – Damian Antonowicz

  Dziękujemy za dodanie artykułu – Trackback z dotnetomaniak.pl

  Reply

 2. Z czystej ciekawości. Nie lepiej było by zostawić aplikację w sklepie, ale w opisie zostawić, że projekt jest zamknięty? W ten sposób użytkownicy mieli by możliwość pobrania, ale również było by jasno powiedziane, że projekt nie jest dalej rozwijany.

  Reply

  1. Hej,

   Z doświadczenia mogę powiedzieć, że bardzo mały procent użytkowników czyta opis aplikacji w sklepie. Zdarzało mi się wielokrotnie otrzymywać pytania, na które odpowiedzi były właśnie w opisie 🙂

   Inną sprawa jest, że nie chciałem aby niedziałające aplikacje były w sklepie. Dostawałem co jakiś czas zgłoszenia od nowych użytkowników, że coś nie działa. Nie miałem już ochoty zajmować się tymi aplikacjami, a przychodzące maile ze zgłoszeniami gryzły moje sumienie. Najlepszym wyjściem dla mnie było usunięcie tych aplikacji.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *